Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Wyszukiwarka

Kategorie w sklepie

Gry Książki Podręczniki

Ostatnie lata polskiego Wilna

Barwny życiorys Wilna

Informacje o produkcie

Dama polskiego wywiadu. Halina Maria Szymańska 1906-1989

Wydano:2015-11-25
ISBN:978-83-7399-658-8
EAN:9788373996588
Autor:Łukomski Grzegorz, Kanafocka Patrycja
Wydawca:RYTM
Kategoria:BIOGRAFIE, HISTORIA, II WOJNA ŚWIATOWA
Oprawa:Twarda
ocena: 0/5
zobacz opinie
cena: 30,50 zł
Sugerowana cena: 37,80 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Pomimo znacznego udziału i roli kobiet w konfliktach zbrojnych , ich zasługi są nadal marginalizowane . Tym cenniejsza wydaje się praca Grzegorza Łukomskiego i Patrycji Kanafockiej, omawiająca działalność Haliny Marii Szymańskiej, kobiety nietuzinkowej, inteligentnej , z bogatą wiedzą i to co u kobiet cenimy szczególnie, kobietą ze wspaniałą osobowością i niezwykła urodą


Swoje życie zbudowała wielowymiarowo i nie zmarnowała go, była żoną, wspaniałą matką, damą nie tylko na tle swoich czasów. Wokół jej postaci i działalności narósł nawet szereg mitów i fałszywych konstatacji. Kim była naprawdę i jaką rolę odegrała w okresie drugiej wojny światowej?Żona pułkownika Szymańskiego, w latach 1932–1939 attaché wojskowego, później także morskiego i lotniczego Rzeczypospolitej w Berlinie oficera „dwójki”. U schyłku 1939 roku w dramatycznych okolicznościach opuściła Polskę i wraz z trzema córkami wyjechała do Szwajcarii. Osobą, która zaaranżowała wyjazd Haliny z Poznania przez Berlin do Berna był Wilhelm Canaris, szef Abwehry. Czym się kierował i jakie miał plany wobec pięknej Polki? Czy ona je znała?
W Bernie podjęła współpracę z polskim i brytyjskim wywiadem. Była cennym łącznikiem między szefem niemieckiego wywiadu wojskowego, a aliantami. W jakim stopniu jej praca wpłynęła na przebieg drugiej wojny światowej?
Po zakończeniu wojny wyszła w Londynie za mąż za gen. Kazimierza Wiśniowskiego, jednego z najbliższych współpracowników gen. Władysława Andersa. W komunistycznej Polsce nie było dla niej miejsca, pozostała zatem na emigracji.
Książka odpowiada na powyższe pytania i jest pierwszą biografią wielkiej damy, kobiety spełnionej, ukazującą na możliwie szerokim tle historycznym losy osoby niezwykłej. Przeznaczona jest dla każdego, komu bliskie są polskie losy i polskość w każdym wymiarze.
Publikacja ukaże się w serii „Kobiety niezłomne”.

Tabela cech produktu
Wymiary 170 x 250 mm
Ilość stron 232

Twoje imię
Komentarz
Ocena
Ten produkt nie ma jeszcze opinii

Twój koszyk

ilość towarów:
0
wartość zakupów:
0,00 zł
do kasy

Bestsellery

1

Powrót do Jedwabnego

cena: 28,50 zł
2
3

Księgi Jakubowe

cena: 69,90 zł
4

Bieguni

cena: 32,20 zł
5

Miłość leczy rany

cena: 39,90 zł
8

Zamęt

cena: 25,80 zł
9

Pięć lat kacetu

cena: 32,90 zł
10

Newsletter

Polecane Książki